واحد آزمایشگاه و تحقیق و توسعه (R&D)

chem-lab

واحد آزمایشگاه و تحقیق و توسعه (R&D) شرکت شیمی معدنی همدان ، با دارا بودن  پرسنل مجرب و کارشناسان متخصص و متعهد، و نیز با در اختیار داشتن بخش عمده ای از تجهیزات  لازم جهت کنترل کیفی و سنجش محصولات و نیز تست محصول از دیدگاه مصرف در صنایع پلیمر و پلاستیک های مهندسی، کامپوزیت ، صنایع لاستیک ، انواع رنگ و پوشش های آب پایه و حلال پایه به منظور طراحی و تست انواع گرید های کربنات کلسیم رسوبی و معدنی تاسیس شده است. در این خصوص، سرمایه گذاری لازم جهت تهیه تجهیزات خاص تست های شیمیایی، فیزیکی و مکانیکی انجام پذیرفته است. این تجهیزات علاوه بر فراهم کردن کلیه ابزارهای لازم برای فاز طراحی، جهت پوشش کامل کلیه تست های مشخص شده در استانداردهای ملی و بین المللی مورد بهره برداری قرار می گیرند.

آزمایشگاه کریستالوگرافی و میکروسکوپی

ریز ساختار و مورفولوژی خاص کریستال های کربنات کلسیم رسوبی(PCC) منجر به برتری و تفاوت آن با گرید های کربنات کلسیم طبیعی(GCC) گردیده است. با توجه به کاربرد و متناسب با مصرف نهایی، انواع مختلف ریزساختارها و شکل های کریستالین PCC قابل تهیه و تولید می باشد. ریزساختارهای کریستالین به طور مستمر توسط میکروسکوپ های نوری و Cross و به صورت متناوب با استفاده از دستگاه های TEM،SEM و FESEM سنجیده و کنترل می شوند.

آزمایشگاه رئومتری

از آنجا که رئولوژی مهمترین پارامتری فرآیندی موثر در تولید محصولات اعم از محصولات بر پایه پلیمر و نیز صنایع رنگ و رزین می باشد، رفتار رئولوژیکی پودرهای تولید شده تاثیر بسیار مهمی بر خواص و رفتار نهایی محصول دارند. همچنین با بررسی دقیق و ارتباط میان ریز ساختار و خواص نهایی می توان محصول را با توجه به کاربرد نهایی طراحی و تولید نمود. لذا رفتار رئولوژیکی گرید های مختلف پودرهای کربنات کلسیم رسوبی و نیز خواص رئولوژیکی محصول نهایی با استفاده از تجهیزات اعم از دستگاه های سنجش ویسکوزیته Brokfild، fordcup، Krebs، MFI و نیز به صورت متناوب تحت آزمون های RMS و Yield قرار می گیرد.

آزمایشگاه شیمی تجزیه

در واحد آزمایشگاه کنترل کیفی گریدهای کربنات کلسیم رسوبی، از دیدگاه  شیمیایی اعم از خلوص شیمیایی، درصد عناصر موجود و نیز کیفیت سطح ذرات با دستگاه های اسپکتروفوتومتری و نیز آزمایش های دقیق شیمی تجزیه سنجیده می شوند.

واحد تست کاغذ

از آنجا که بخش مهمی از مصرف کربنات کلسیم رسوبی در صنعت کاغذ می باشد، جهت افزایش کیفیت محصول و نیز کنترل ویژگی های آن، برخی خواص و ویژگی های محصول در کاغذ مورد آزمون و آنالیز قرار می گیرد. به این ترتیب با بررسی ارتباط میان ریز ساختار مواد اولیه تولیدی و خواص نهایی در کاغذ می توان در جهت بهبود هر چه بیشتر ویژگی های محصول تولیدی گام مهمی برداشت.

واحد تست رنگ

کارشناسان این بخش از آزمایشگاه، با در اختیار داشتن پایلوت های تولید انواع رنگ های آب پایه و حلال پایه ویژگی های محصول در انواع رنگ ها را کنترل نموده و همچنین در تلاش برای ارتقای کیفی و تولید گرید های جدید جهت مصرف در صنایع رنگ و رزین و انواع پوشش ها می باشند. رنگ های تولید شده با استفاده از محصولات این شرکت از دیدگاه های اپتیکی، رئولوژیکی و خواص فیزیکی با دستگاه های اسپکتروفوتومتری، کالریمتری، رنگ سنجی و براقیت سنجی، دستگاه تست سایش و شستشو و ویسکومتر مورد آزمون و سنجش قرار میگیرند.

واحد تست پلیمر

بخش تحقیق و توسعه آزمایشگاه شرکت شیمی معدنی همدان، به دنبال توسعه طرح های جدید برای بهینه سازی فرمولاسیون ها و بهینه سازی محصول و ارتقای کیفی آن می باشد.عمده ترین فعالیت این گروه مشاوره ونیز طراحی محصول در راستای رضایت مشتریان است. یافتن دستورالعمل ها و فرمولاسیون های عملیاتی استاندارد، در تولید محصولات بر پایه PVC، پلی اتیلن، پلی پروپیلن، پلی استایرن، انواع کامپوزیت های بر پایه رزین های غیر اشباع، محصولات بر پایه الاستومرهای طبیعی و سنتزی و انواع پلاستی سول و سیلانت  به عنوان رهیافت های مناسب این بخش به حساب می آید و در این راستا ارتباط تنگاتنگی با دانشگاه ها، آزمایشگاه ها، پژوهشگاه ها و مراکز علمی و تحقیقاتی معتبر وجود دارد. گروه تحقيق و توسعه به جستجو و بررسي اطلاعات و يافته هاي روز دنيا پرداخته و در كنار اطلاعات كسب شده از مراكز علمي و دانشگاهي، مشورت با اساتيد برجسته دانشگاه ها و نيز با شناخت و سنجش نياز و مشكلات موجود اقدام به پردازش اطلاعات مي نمايد. گروه تحقیق و توسعه آزمایشگاه پیوند همچنین براي تحقق هر چه بهتر اهداف خود علاوه بر تكميل تجهيزات و دستگاه هاي آزمايشگاهي در آزمايشگاه كنترل كيفي، اقدام به آماده سازی و چاپ دوره ای مقالات علمی-پژوهشی با استناد بر اطلاعات بدست آمده از بخش های مختلف آزمایشگاه نموده است.

برخی از قسمت های واحد کنترل کیفی شیمی معدنی همدان